Rovno na obsah Rovno na menu
Obec Bobrov
ObecBobrov

Kamenný stĺp s Pannou Máriou

Kamenný stĺp s Pannou Máriou a sv. Štefanom rok 1765Výtvarný prejav tohto obdobia (1758-78) je typický veľkým individuálnym prínosom autora/ov. Dôvody prečo autori uvedených reliéfov nerozvíjajú prinesené barokové formy, ale svoje dielo stavali na tradíciách predbarokových, vidíme v tom, že v miestnom prostredí boli od 17. storočia zakorenené renesančné tendencie prejavujúce sa v architektúre i remeselnej činnosti. Ale ani zdedené, ani vtedy platné slohové predpisy, nehrali tak významnú úlohu ako individuálny prínos autora. Do tejto skupiny môžeme zaradiť aj tento Mariánsky stĺp v obci Bobrov z roku 1765, zdobený okrem ústredného výjavu, ďalšími šiestimi reliéfmi svätcov. Na stĺpe sú zobrazený sv.: Matúš, Jakub, Ondrej, Barbora, Rozália a Štefan. Táto pravdepodobne najstaršia externá plastika v katastri obce, zobrazuje sv. Štefana, čo je zrejme najsevernejšie zobrazenie tohto svätca na Slovensku.

Voľby do Európskeho parlamentu 2024

Voľby do Európskeho parlamentu

Pozemkové úpravy

Vývoz odpadu

Kultúrne pamiatky v obci

Kultúrna mapa

Sledujte nás na YouTubeSledujte nás na YouTube

Natur-pack

Sledujte informácie z nášho webu v mobilnej aplikácii - V OBRAZE.

ESMAO

Portál elektronických služieb